Skąd brać darmowe zdjęcia do rysowania?

Po co mi darmowe zdjęcia?

Po co w ogóle szukać darmowych zdjęć? Odpowiedź jest dość oczywista, jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z konsekwencji korzystania z innych zdjęć. Zdjęcia znalezione na Instagramie i Pintereście są często bardzo atrakcyjne do rysowania, jednak są objęte prawami autorskimi, co oznacza, że nie powinniśmy z nich korzystać bez zgody autora. Rysowanie ze zdjęć na znalezionych na Instagramie i np. reprodukowanie ich i sprzedawanie jest nielegalne, chyba że uzyskamy na to zgodę autora. Warto o tym pamiętać, żeby nie narobić sobie problemów.

Jakich zdjęć powinniśmy zatem szukać? Takich, które w opisie mają umieszczoną informację o licencji CC0 – oznacza to, że twórca oświadczył, że zrzeka się praw autorskich do swojego zdjęcia czyli udostępnił je za darmo i każda osoba, która je znajdzie może korzystać z niego w dowolny sposób (również komercyjny) bez konieczności oznaczania autora zdjęcia.

W takim razie gdzie szukać takich zdjęć? Wymienię kilka moich ulubionych portali, gdzie znajdziesz darmowe zdjęcia. Możesz je pobierać i rysować na ich podstawie. Na wszelki wypadek pamiętaj jednak żeby przeczytać opis i upewnić się jakie są zasady licencjonowania zdjęcia, które Cię interesuje.

Darmowe zdjęcie z Unsplash znalezione przez kategorię Fashion – na pewno je narysuję

1. Unsplash

https://unsplash.com/
Mój ulubiony portal, z którego korzystam najczęściej. Są tam genialne zdjęcia – najczęściej korzystam z wyszukiwarki wpisując czego akurat potrzebuję. Czasami przeglądam też kategorie i tablice tematyczne utworzone przez innych użytkowników. Potrafię przepaść tam na parę dobrych godzin, prawie jak na Pintereście 😉

Darmowe zdjęcie znalezione na głównej stronie Pexels

2. Pexels

https://www.pexels.com/
Mój drugi ulubiony portal. Znalazłam tu masę pięknych zdjęć. Czasami samo przeglądanie strony głównej jest dla mnie mega inspirujące i od razu mam pomysły na kilka kolejnych rysunków.

Darmowe zdjęcie znalezione na Pixabay

3. Pixabay

https://pixabay.com/pl/
Pixabay lubię już trochę mniej niż dwie poprzednie strony, ale też często z niego korzystam. Lubię mniej, bo przy wyszukiwaniu przez wyszukiwarkę zdecydowanie mniej jest artystycznych zdjęć, a bardziej przypomina klasyczny stock ze zdjęciami bez wyrazu. Na stronie głównej jednak zawsze jest sporo ładnych zdjęć, a jak się dobrze poszuka to i przez wyszukiwarkę idzie znaleźć coś fajnego.

Darmowe zdjęcie z Gratisography

4. Gratisography

https://gratisography.com/
Można tu znaleźć sporo bardzo ładnych zdjęć, nie zawsze do rysowania, ale też do wpisów na bloga, bo po prostu są bardzo ciekawe, wyraziste i estetycznie ładne. Warto wypróbować.

Darmowe zdjęcie z Kamboopics

5. Kamboopics

https://kaboompics.com/
Wiele pięknych, artystycznych zdjęć. Minusem jest to, że jeśli poszukujemy czegoś do rysowania to trzeba się naprawdę naszukać. Zdjęcia są dość specyficzne i nie znajdziemy tam wszystkiego, ale jak już znajdziemy to o co nam chodzi to są to naprawdę perełki.

Darmowe zdjęcie z Magdeleine

6. Magdeleine

https://magdeleine.co/browse/
Na tej stronie znajdziesz przepiękne zdjęcia pejzaży, nieba i ogólnie natury. Piękne kolorystycznie i kompozycyjnie. Bardzo specyficzna stylistyka, ale warto tu od czasu do czasu zajrzeć.

Darmowe zdjęcie z Foodiesfeed

7. Foodiesfeed

https://www.foodiesfeed.com/
Świetne zdjęcia jedzenia. Rzadko z niej korzystam, bo rzadko rysuję jedzenie, jednak widziałam na Instagramie taki trend, dlatego spodziewam się, że wielu osobom ta strona może się przydać

Co dalej?

Mam nadzieję, że dzięki temu zestawieniu Twój problem z brakiem pomysłów do rysowania zniknie raz na zawsze, a także, że z większą świadomością praw swoich i innych osób będziesz korzystać ze zdjęć. Koniecznie daj mi znać w komentarzu czy korzystasz już z tych stron, a może znasz jeszcze jakieś ciekawe portale z darmowymi zdjęciami 🙂

całuję,
Mia ♡

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *