Portfolio artysty – gdzie warto publikować rysunki i inne swoje prace?

Publikowanie swoich prac w Internecie moim zdaniem jest absolutnie konieczne, jeśli myślisz o rozwoju swojej artystycznej kariery poważnie i nie tylko w ramach niezobowiązującego hobby.

Poniżej zaproponuję kilka portali, które moim zdaniem najlepiej nadają się do tego, aby rozwijać swoją artystyczną markę osobistą.

1. Instagram

Może to wydaje się oczywiste i oklepane, ale muszę wspomnieć o Instagramie na pierwszym miejscu, ponieważ jest to moje główne źródło kontaktu z Wami. Świetna prezentacja prac oraz możliwość pogłębiania relacji z odbiorcami przez Instagram Stories. Moje ulubione medium.

View this post on Instagram

Kiedy pierwszy raz zobaczyłam ten detal na referencji, której autorem jest @robgoodwin.leatherworks byłam pewna, że w tym tygodniu zrobię rysunek na wyzwanie #sketchwithangel, które organizuje @angelganev . Nie jestem za to pewna czy mój post spełnia wszystkie wymogi (chyba tak) ani czy w konkursie są jakieś nagrody (chyba nie), ale kompletnie nie o to chodzi, jestem podekscytowana narysowaniem takiej ilości detalu, który uwielbiam! Tak się wyżyłam na tym! 🥰 #doitfortheprocess .⠀ Rysowałam tę pracę około 11 godzin i gdybym poświęciła drugie 11 to pewnie byłabym jeszcze bardziej zadowolona i detal byłby bardziej realistyczny. Stwierdziłam jednak, że ten etap jest wystarczający, aby uznać ją za skończoną, ponieważ staram już od dawna nie usprawiedliwiać się swoim perfekcjonizmem. Teraz stawiam na efekty i żeby zrobić jak najwięcej, NAJLEPIEJ jak potrafię i w jak najbardziej optymalnym czasie. Moim zdaniem jest to jedna z naszych głównych mentalnych blokad.⠀ .⠀ Chwalenie się tym, że jest się perfekcjonistą zazwyczaj idzie w parze z usprawiedliwieniem przed sobą samym (i innymi też) gorszych efektów niż takie na jakie nas stać. ⠀ Nie skończyliśmy rysunku, nie opublikowaliśmy posta, nie otworzyliśmy firmy, bo to co mamy do zaoferowania w naszym odczuciu i usprawiedliwieniu nie spełnia idealnych standardów jakie wyznaczyliśmy. Ja nie namawiam do bylejakości, tylko do tego żeby wybrać optymalny poziom dopracowania, bo absolutnie wszystko można robić w nieskończoność. Będę szczęśliwa jeśli za pół roku powiem sobie, że potrafię zrobić ten rysunek lepiej i szybciej. To znaczy przecież rozwój 😊 ale żeby do niego doszło muszę zrobić wiele innych rysunków, a nie przez te pół roku dłubać tylko ten. 👩🏼‍🎨⠀ .⠀ Rysunek zrobiłam w całości w #procreate przy użyciu #ipadpro2018 i #applepencil⠀

A post shared by Milena Grzegorzewska ✏️KTW/WWA (@miarysuje) on

2. ArtStation

To najbardziej profesjonalny portal do prezentowania Portfolio jaki znam. Większość artystów, którzy publikują tu swoje prace to artyści cyfrowi, ale można dodawać też tradycyjne rysunki.

Zapraszam Cię do obejrzenia mojego Portfolio na ArtStation: https://www.artstation.com/artwork/ba3Ewo

3. Behance

Behance to portal do prezentacji Portfolio przede wszystkim dla grafików i osób zajmujących się sztuką nieco bardziej użytkową, nieco mniej tutaj tradycyjnych artystów, niemniej to ogromny portal dzięki któremu można znaleźć pracę i ciekawe zlecenia. Na pewno warto tu być! Ja jeszcze nie jestem i mam nadzieję to w najbliższym czasie nadrobić.

https://www.behance.net/

4. Tumblr

Nie jestem ogromną fanką Tumblr i nie zamieściłam na nim swojego Portfolio, jednak jest to jeden z największych „wizualnych” portali i na pewno warto się tu reklamować, zwłaszcza jeśli celujesz w międzynarodową publikę.

https://www.tumblr.com/

5. Pinterest

Świetna okazja do prezentacji swoich prac. Pinterest to chyba najbardziej jednoczący wszystkich artystów portal ze względu na niesamowitą kopalnię inspiracji na nim zawartą.

Ja prowadzę dwa profile na Pintereście i przypinam tam głównie inspiracje, ale zdarza mi się też wrzucać autorskie prace:
https://pl.pinterest.com/miarysuje/
https://pl.pinterest.com/kursdigitalpainting/

6. DeviantArt

Kiedy byłam nastolatką, byłam absolutnie uzależniona od DeviantArt i spędzałam na nim godziny dziennie, bo tak podziwiałam artystów zamieszczających tam prace. Swego czasu publikowałam tam też rysunki z Pracowni. Obecnie nie prowadzę tam konta, ale nadal uwielbiam ten portal i zamierzam tam wrócić.

https://www.deviantart.com/

7. Facebook

Na Facebooku możemy przede wszystkim promować się na 3 sposoby: Fanpage, Profil osobisty i grupy tematyczne (własne i cudze). Nie lubię tej metody prezentacji jeśli chodzi o estetykę, jednak jest to bardzo potężne narzędzie i nie należy go zaniedbywać.

Stylizowany portret, z którego najbardziej podoba mi się kołnierzyk kurtki 🤣🖤.Teraz mam fazę na zwierzątka, więc w najbliższym czasie spodziewajcie się kilku 🎨✏️

Opublikowany przez Miarysuje – Mileną Grzegorzewską Piątek, 22 listopada 2019

Teraz Twój ruch

Nie popełniaj mojego błędu i nie poprzestawaj na oglądaniu prac innych odkładając prezentację siebie na później – „jak już moje prace będą tak dobre to też wrzucę” – to droga donikąd. Promocja własnej twórczości to podstawa funkcjonowania artysty. Koniecznie załóż chociaż jedno konto na którymś z tych portali jeszcze dzisiaj i zamieść pierwsze rysunki.
Pamiętaj! Nie warto czekać, aż poczujesz się gotowa, bo to prawdopodobnie nigdy nie nastąpi. Już jesteś gotowa 🙂
Jeśli chcesz, podziel się linkiem do swojego Portfolio w komentarzu.

Całuję,
Mia ♡

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *