Jak zacząć sprzedawać swoje rysunki?

1. Bądź specjalistką w jednej dziedzinie rysunku/ malarstwa

Nie próbuj robić wszystkiego naraz. Najlepiej sprzedają artyści, którzy są spójni i tworzą specyficzne prace w wąskiej tematyce. Sa oni najbardziej charakterystyczni, a to się podba ludziom. Możesz umieć narysować wszystko (to jest bardzo wskazane), ale powinnaś dążyć do tego żeby specjalizować się w jednej rzeczy. Znajdź niszę w której czujesz się najlepiej. Da się dobrze robić wszystko, ale prawdziwe mistrzostwo jest tak trudne do osiągnięcia, że już nie jest możliwe we wszystkich dziedzinach jednocześnie.

Przy wyborze nie kieruj się pieniędzmi, pomyśl raczej o tym co kochasz tworzyć i co kręci Cię najbardziej na świecie. Pieniądze i popularność tematyki wśród zamawiających oczywiście jest ważna, ale przypuśćmy, że klienci najczęściej zamawiają portrety, a Ty nienawidzisz ich rysować. Będzie Ci bardzo ciężko być w tym najlepszą, a jeśli się już uda to prawdopodobnie będziesz bardzo nieszczęśliwa i szybko się wypalisz. Wybierz to co naprawdę lubisz, aby starczyło Ci zapału i siły w gorszych momentach.

2. Określ dla kogo rysujesz

To punkt ściśle powiązany z poprzednim. Inne osoby kupują akwarelowe widoki, inne zamawiają portrety dla bliskich, inne abstrakcyjne obrazy. Przeanalizuj to jakie są to osoby, w jakim są wieku, co lubią, jakie mają zainteresowania bo nie każdy jest odbiorcą do którego będziesz kierować swój przekaz.

3. Załóż sklep online

Masz wiele możliwości, ale na początku celuj w te najprostsze i wymagające najmniej pracy i środków finansowych z Twojej strony. Nie chodzi o bylejakość, ale o to, że na początku musimy przetestować jak nasze założenia w ogóle się maja do rzeczywistości, być może trzeba będzie cos pozmieniać albo całkowicie przeprojektować sklep. Nie analizuj tego, bo nigdy nie wpadniesz na idealne rozwiązanie – jedyna szansa aby się przekonać jak to będzie jest testowanie w praktyce.

Sklep możesz założyć w około godzinę czasu i to Ci polecam. Jeśli nie wiesz gdzie i jak, zapraszam do artykułu na ten temat: https://www.miarysuje.pl/gdzie-sprzedawac-swoje-rysunki/

4. Prowadź artystyczne social media

Na początku nie polecam Ci za dużo naraz, ale obowiązkowo musisz się gdzieś promować, a moim zdaniem najlepszy obecnie jest do tego Instagram. Możesz podpatrzeć jak ja to robię i się zainspirować: https://www.instagram.com/miarysuje/

Pamiętaj, aby w prowadzeniu social media skupiać się na „social” – mam na myśli to, że artyści często zapominają o tym, że te profile to nie tylko prezentacja prac, ale też budowanie relacji ze społecznością, która lubi Twoją twórczość. Odpowiadaj na komentarze, nagrywaj Instagram Stories, zachęcaj do wiadomości prywatnych, pokazuj siebie w trakcie pracy, możesz wplatać trochę prywatnych spraw – pokaż się od ludzkiej strony i daj się polubić.

5. Kreuj i opowiadaj swoją historię

Artyści bardzo często zapominają o tym, że w ich twórczości ważne jest to jaka jest Twoja historia, jaki jest powód dla którego tworzysz, co twórczość dla Ciebie właściwie znaczy oraz co chcesz nią przekazać. Może brzmi to nieco górnolotnie – nie wszyscy mają są natchnieni do tego, by bardzo artystycznie określać swoje prace, ale pamiętaj, że każdy artysta ma swoją tożsamość, swoją historię, swoje poglądy. Nie chodzi mi tu więc o dorabianie poetyckich teorii jeśli nie są one prawdziwe i ich nie czujesz, ale o dzielenie się z innymi Twoja wizją rzeczywistości poprzez prace jakie tworzysz oraz opowiadanie o tym, a nie o bezmyślne kopiowanie obrazków i zdjęć.

Ciąg dalszy nastąpi…

Mam nadzieję, że ten wpis Cię zainteresował. Trudno jest wyczerpać temat w „zjadliwej” formie, więc postanowiłam porcjować wiedzę małymi dawkami i rozbić ją na kilka artykułów. Zajmij się wprowadzeniem powyższych elementów i dopiero później przejdź dalej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *