Czy warto zapisać się na kurs rysunku i co trzeba umieć przed pierwszymi zajęciami?

Warto, a nawet trzeba

Jeśli planujesz zdawać egzamin na uczelnię artystyczną lub architektoniczną, kurs rysunku jest konieczny. To jest absolutny standard, że osoby przystępujące do egzaminów wstępnych na architekturę czy kierunki artystyczne, potrafią rysować, bo uczyły się na profesjonalnym kursie, a nie tylko ładnie rysowały w szkole na plastyce. Bez kursu rysunku w zasadzie nie masz szans, aby zmierzyć się z nimi i dostać się na studia. Wybacz, że tak brutalnie, ale nie ma co owijać w bawełnę.

Nie każdy przypadek jest taki sam

Jeśli uczysz się rysować dla siebie, dla przyjemności, po to żeby się odstresować czy .z jakiegokolwiek innego powodu innego niż egzamin wstępny, decyzja o rozpoczęciu kursu nie jest już taka oczywista. Znam wiele osób, które uczyły się rysować same, w domowym zaciszu i naprawdę fajnie rysują. Po prostu zastanów się co jest Twoim celem, bo może chodzi tylko o to, żeby raz w miesiącu pochlapać farbą i czujesz się dzięki temu odstresowana, a kurs rysunku nałoży na Ciebie niepotrzebną presję i stanie się obowiązkiem, odbierając Ci całą przyjemność z rysowania? Jest też oczywiście duża szansa, że kurs otworzy przed Tobą nowe możliwości i pozwoli Ci szybciej robić postępy i dodatkowo zmotywuje do działania.

Musisz wynaleźć koło na nowo

Tak właśnie bym określiła naukę w domu. Z nauką rysunku w domu trochę tak jest, że musisz przejść wiele razy przez te same błędy, aby samodzielnie dojść do tego co dla ludzi po kursie rysunku moze stać się oczywiste już na pierwszych zajęciach w Pracowni. To bardzo wydłuża proces nauki i czasami prowadzi do zniechęcenia. W takiej sytuacji zdecydowanie zapisałabym się na kurs.

Kurs to nie wszystko

Decydując się na kurs rysunku musisz pamiętać, że to nie jest tak, że kurs rozwiąże Twoje wszystkie problemy z rysowaniem i już nic nie będziesz musiała robić, nic się wysilać, bo wszystko podadzą na tacy. Owszem, podadzą. Jeśli zapiszesz się na dobry kurs to prowadzący wyjaśnią Ci wszystkie zasady, omówią ważne zagadnienia i dokładnie pokażą na co zwrócić uwagę.

Nauka na dobrych metodach to jest jednak mniej więcej 50% sukcesu. Pozostałe 50% to jest co musisz dać od siebie. Pamiętaj, że żadne metody na tym świecie i żadna wiedza nic Ci nie pomoże jeśli nie wykorzystasz tego w praktyce. Najważniejsze jest, aby po otrzymaniu wskazówek poświęcić wiele pracy we wdrożenie ich. Tylko wtedy ma to sens.

A co jeśli nie mam tyle czasu?

To najczęściej słyszana przez nas, nauczycieli rysunku, wymówka 🙂 Jeśli nie masz wystarczającej ilości czasu, aby dokładnie przerabiać materiał z kursu po zajęciach z rysunku to nasuwa się myśl: to nie ma w takim razie sensu.

Nie do końca tak jest. Rzeczywiście jeśli celujesz w jakiś efekt określony w czasie to masz rację. Jeśli właśnie zaczynasz się uczyć i chcesz się dostać na architekturę za 3 miesiące i zamiast siedzieć w Pracowni codziennie (u nas jest taka możliwość), Ty postanawiasz mówić, że nie masz czasu i nie rysujesz nic poza czterogodzinnymi zajęciami raz w tygodniu to może być Ci ciężko się dostać.

Jest opcja, że uczysz się rysować dla siebie i wtedy może okazać się, że 4 godziny tygodniowo, regularnie to i tak częściej niż rysowałaś do tej pory, a dzięki temu, że czuwa nad Tobą nauczyciel, który Ci powie jak poprawić błędy to „idziesz jak burza”, widzisz postępy i czujesz ogromną satysfakcję. Uczysz się dla siebie, więc możesz to robić absolutnie w swoim tempie, bez presji. Wtedy to zdecydowanie ma sens.

To zapisać się czy nie?

Skoro czytasz ten wpis to znaczy, że z jakiegoś powodu o tym myślisz. Zakładam, że nie chodzi o egzamin na uczelni, bo wtedy już byś przestała czytać po pierwszym akapicie – napisałam jednoznacznie i podtrzymuję – egzamin bez kursu rysunku to raczej gwarantowana porażka. Jeśli uczysz się dla siebie i czegoś Ci brakuje w tym co robisz – może nie widzisz postępów, może nie wiesz co rysować, może ogólnie jest ok., ale czasami Ci wyłażą jakieś błędy i czujesz, że ta Twoja umiejętność nie ma solidnych podstaw – zapisz się i sprawdź. Kurs rysunku to nie cyrograf, zapisz się miesiąc, jak zobaczysz, że to nie dla Ciebie to wrócisz do tego co było. Jest jednak duża szansa, że kurs zmieni w Twoim życiu wszystko i poznasz rysowanie od zupełnie nowej strony.

A co muszę umieć zanim zacznę?

Na przeważającej większości kursów, w tym wszystkich, które są prowadzone w naszej Pracowni – absoutnie nic. Kwestia przekazania Ci odpowiednich umiejętności to nasza praca i na pierwsze zajęcia możesz przyjść kompletnie nic nie potrafiąc.

Jeśli chcesz uczestniczyć w moim kursie rysunku, zapraszam Cię na stronę https://katowicerysunek.pl/kursy-rysunku/

Trzymam za Ciebie kciuki 🙂


Jeśli masz jakieś pytania na ten lub inny temat – zostaw komentarz, napisz mi wiadomość na Instagramie https://www.instagram.com/miarysuje/ lub napisz mail na milena@miarysuje.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *